Menu główne

Trzy książki - jedna seria i jedna historia. Mam dziś dla Was recenzję powieści dla młodzieży. Ups... no ja to młodzieżą od lat "kilku" nie jestem, ale wcale nie przeszkadzało to temu, abym dała się porwać tajemniczej opowieści C.J. Daugherthy. Co więcej, oczekiwałam z niecierpliwością na kolejne tomy. To chyba już wystarczający dowód, że seria "Wybrani", "Dziedzictwo" i "Zagrożeni" potrafią wciągnąć czytelnika w każdym wieku.

Bohaterką książki jest zbuntowana nastolatka, która za karę za złe zachowanie trafia do elitarnej szkoły dla bogaczy i próbuje odnaleźć się w nowym środowisku. Akademia Cimmeria to tajemnicze miejsce, gdzie nie używa się nowoczesnych urządzeń, przez co kontakt ze światem zewnętrznym jest praktycznie niemożliwy, gdzie panuje ostra dyscyplina i liczne normy zachowania, a poziom nauczania jest niezwykle wysoki. Kiedy Allie zaczyna się klimatyzować oraz darzyć sympatią szkołę i nowych znajomych, w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jedna z uczennic, a w Akademii zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Dookoła Cimmerii i samej Allie zaczyna krążyć mroczna tajemnica. Duże znaczenie odgrywają w niej również członkowie rodziny Allie.

Przez większą część książki próbowałam rozwiązać zagadkę i być krok przed bohaterką. Niestety na marne. Autorka sprytnie wodzi czytelnika za nos i nie raz sprowadzała mnie na manowce. Podejrzewałam już wszelkie moce nieczyste, zombie i wampiry, a okazało się, że rozwiązanie leży zupełnie gdzie indziej.

Bardzo fajnie skonstruowani zostali bohaterowie powieści. Każdy ma swój rys psychologiczny, swoje cechy charakteru, ale również cienie i niedopowiedzenia. Nikt nie jest klarowny i oczywisty. Każdy może okazać się kłamcą.

Poza krymianałem i główną zagadką mamy jeszcze relacje międzyludzkie, skomplikowane przyjaźnie, ukryte uczucia i wątpliwości. To wszystko sprawia, że chce się czytać dalej, poszukiwać i analizować. Książka dostaje ode mnie punkt właśnie za fabułę, którą trudno odgadnąć, dzięki czemu cały czas trzyma w napięciu. Minus dałabym za okładki, które zupełnie do mnie nie przemawiają. Nie będę Wam zbyt wiele opowiadała, bo bardzo trudno coś jeszcze dodać bez zdradzania wątków, więc pozostawię Was z propozycją sięgnięcia po część pierwszą, czyli "Wybranych", abyście mogli ocenić, czy i Was książka zauroczy.

Początkowo seria miała mieć tylko te trzy części i nie śledziłam informacji na ten temat, ale zakończenie tomu trzeciego dało mi do myślenia, ponieważ intryga za nic się nie rozwiązała. Doczytałam dopiero w sieci, że autorka postanowiła rozciągnąć serię do pięciu tomów, co mnie nieco zdziwiło i lekko rozczarowało. Z jednej strony dobrze się czyta tą lekką książkę, ale z drugiej strony, czy przeciąganie akcji w nieskończoność nie odbierze serii lotności? Już w "Zagrożonych" dało się wyczuć, że autorka specjalnie chamowała rozwój wydarzeń chcąc rozciągnąć historię na kolejne tomy. Cóż, zobaczymy, niemniej jednak, polecam przetestowanie na sobie. Pozycja Wydawnictwa Otwartego.


Uwaga KONKURS! Patrz poniżej!

 

KONKURS! Mam do rozdania kilka książek z powyższej serii.

Nagrodzone zostaną trzy osoby. Pierwsze miejsce - nagroda: "Wybrani", "Dziedzictwo", oraz "Zagrożeni". Drugie i trzecie miejsce - nagroda: "Wybrani".

Zasady:

1. Polubić fanpage Who's that girl - tutaj.

2. W komentarzu poniżej napisać, jaka jest Wasza ulubiona książka oraz dlaczego zdobyła Wasze serce i warto po nią sięgnąć.

3. Pod odpowiedzią zostawcie coś co pozwoli mi zidentyfikować zwycięzcę - imię i nazwisko lub maila.

4. Zakończenie konkursu: 17.08.2014 o 12:00

 

Powodzenia!