Menu główne

Wbrew stereotypom, czyli kobiece dyskusje o życiu...

 

III Małopolski Kongres Kobiet odbył się 27 lutego w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Hasłem przewodnim kongresu było "Wbrew stereotypom". Program obejmował kilkanaście paneli poruszających różnorodne tematy, a wstęp na nie był wolny.

W tym roku po raz pierwszy wzięłam udział w tego rodzaju imprezie i byłam niesłychanie jej ciekawa, zarówno pod kątem programowym, jak i organizacyjnym. Przyznam, że szeroka paleta tematów umożliwiała odnalezienie dokładnie tego, co interesuje nas najbardziej. Dodatkowo Kongresowi towarzyszyły liczne wydarzenia, wystawy i prelekcje w innych częściach Krakowa. Poniżej prezentuję Wam program, abyście mogły to same ocenić.

 

Czy warto organizować takie imprezy? Na pewno tak! Kobiety w dzisiejszych czasach wychodzą z domów, łączą się, integrują, kształcą i rozwijają. To są właśnie miejsca, gdzie mogą doświadczyć tego wszystkiego. Dla mnie jest to również ważne ze względu na nasze działania w fundacji VIAFEMINA. Marzymy o tym, aby organizować takie wydarzenia dla naszych kobiet, w mniejszych społecznościach. Oczywiście, my mamy tematy bliskie naszym sercom, o których chciałybyśmy mówić i w czym edukować kobiety, ale chyba przede wszystkim sprawić, że wyjdą, spotkają się, poznają, podzielą energią i wrócą do domów z nową siłą.

Kongres w Krakowie przyniósł mi sporo refleksji, pewnych rzeczy nauczył, ale również wiem też co sama zrobiłabym inaczej, czego mi osobiście brakowało. Nie byłam w stanie być też na wszystkich panelach, więc na pewno wiele rzeczy mi umknęło. Na pewno zupełnym hitem, jeśli tak to można nazwać, był wykład „Mózg kobiety - mózg mężczyzny: równe, ale różne” prof. dr hab. Jerzego Vetulaniego. Zdobył on serca wszystkich słuchaczek swoją, pełną poczucia humoru, prelekcją. Naukowo udowodnił, że mężczyzna jest kobietą z defektem i że powinnyśmy się czuć wyróżnione biorąc pod uwagę, jak pracuje nasz mózg i jak niezwykłym jest organem. Równie ciekawy okazał się blok "O wyrażaniu siebie głosem, gestem, strojem" z udziałem Agaty Bargiel, dr Małgorzaty Majewskiej, Moniki Jurczyk, oraz Anety Pondo. Podczas panelu przyjrzałyśmy się wpływowym kobietom z świata polityki i showbiznesu, przeprowadzając ich analizę pod kątem spójności wizerunkowej i komunikacyjnej. Niektórym panelom, moim zdaniem, brakowało właśnie takiej świeżości i podejścia wykładowo-warsztatowego, czyli możliwości praktycznego poznania pewnych aspektów, nauczenia się czegoś nowego i wyciągnięcia czegoś dla siebie. Całość oceniam, jako bardzo interesujące, oraz warte poświęconego czasu wydarzenie i polecam Wam udział w Kongresie w przyszłym roku. Oczywiście mam również dla Was fotorelację.